english2023    24. 10. 26. 10. 3. 11.

Na hradeckém festivalu zpívala Bittová Mefista

Festival Hudební fórum Hradec Králové, věnovaný současné tvorbě, se letos obrátil na Východ a ukázal, že v postsovětském teritoriu vzniká mnoho zajímavého. Skvělou tečkou za přehlídkou byl minulý týden koncert z díla Alfreda Schnittkeho.

Skladatel patřící k povolžským Němcům žil v rodném státě až do pádu komunismu, pak se odstěhoval do Hamburku, kde před deseti lety zemřel. Je jednou z největších postav ruské hudby po Šostakovičovi. Královéhradecká filharmonie uvedla v nastudování Petera Vrábela dvě Schnittkeho kompozice z poloviny 80. let, kantátu Seid nüchtern und wachet s faustovským námětem a Violoncellový koncert č. 1. V obou případech jde o hudbu vzrušující a sdělnou, která zazněla v české premiéře.

Schnittkeho kantáta je jakýmsi středověkým miráklem, syrovým divadlem. Autorův hudební jazyk tu sahá od zvukově příkřejších ploch k okamžikům inspirovaným starou hudbou, od dryáčnictví ke spirituální vážnosti.

Mezi sólisty vynikla zpěvačka Iva Bittová, která v geniálně gradované bizarní scéně v rytmu tanga zazpívala a zahrála část partu Mefista. Protagonistou druhé poloviny večera byl litevský cellista David Geringas. Rozezpíval nástroj žalostnými tóny a zasáhl duši posluchačů.

Zdaleka ne všechny skladby, které na týdenním festivalu zazněly, měly umělecké kvality a výrazovou sílu Schnittkeho hudby. Zajímavý repertoár přivezli Tarasov a Kasparov s Moskevským ansámblem pro soudobou hudbu i pražský orchestr Berg.

Hudební fórum nabízí vyhraněný program. Kdyby se již etablovaný festival napříště ubíral právě východním směrem, kam málokterý pořadatel koncertů soustavně hledí, získal by svou skutečnou jedinečnost.

Petr Veber, iHNed, 21. listopadu 2008