english2023    24. 10. 26. 10. 3. 11.

Hradec už je v Evropě

Festival Hudební fórum zahájili ve čtvrtek violoncellista Jiří Bárta a SOČR pod taktovkou Petra Vronského.

V auditoriu Filharmonie Hradec Králové, moderním sále ještě vonícím novotou, se při úvodním koncertu ojedinělé série shromáždilo na tři sta lidí. Vzhledem k nekonvenční dramaturgii zaměřené na hudbu 20. století je úspěch už to, že nikdo z posluchačů neodešel. Naopak: provedení skladeb Gavina Bryarse a Tan Duna vyvolalo po zásluze příznivou reakci.

Bryarsův koncert pro violoncello a orchestr je dílo nijak výstřední, spíše v rozumné míře těžící z vyjadřovacích prostředků minulosti. Celistvá meditativní plocha bez větších tempových či dynamických kontrastů připomíná nevtíravou filmovou partituru. Sólistický prvek je zde potlačen, přesto celek na sólistovi stojí a padá. Jiří Bárta dovede barvou svého nástroje proniknout posluchači do nitra jako zdatný hypnotizér. Decentní barevné projekce na pozadí nijak nerušily, jen podtrhovaly jemné proměny nálad.

Tan Dun, skladatelská hvězda současnosti pocházející z Číny, suverénně i ústrojně kombinuje principy východní a západní hudby. Jeho Skrytá země, opulentní partitura plná zvukových překvapení, byla zkomponována pro dvanáct violoncellistů Berlínské filharmonie, kde měla před dvěma lety premiéru. Rozhlasový orchestr a jeho cellisté pod vedením Petra Vronského se do díla položili se sympatickou vehemencí a zodpovědností.

Zatímco Česká filharmonie právě studuje skladbu normalizačního funkcionáře Ladislava Kubíka, dramaturgie hradeckého Fóra se může směle měřit s progresivními evropskými orchestry. Všechny koncerty vysílá Český rozhlas D-dur nebo Vltava, na další projekt už se však vyplatí do Hradce Králové přijet: festival uvede 6. 11. "videooperu" Steva Reicha Three Tales.

Dita Hradecká, Lidové noviny, 31. října 2006