english2023    24. 10. 26. 10. 3. 11.

Ohlasy

2013

HLE, POSLEDNÍ KONCERT HUDEBNÍHO FÓRA VE ZNAMENÍ SLUNCE!

Závěrečný koncert Hudebního fóra Hradec Králové odezněl 12.11. a byl věnován 100. výročí narození Witolda Lutoslawského. Na pódiu stanula JANÁČKOVA FILHARMONIE OSTRAVA s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Dirigentův výkon bych chtěl vyzdvihnout v prvé řadě: jeho gesta byla rázná, přesná, výrazově plná a vtiskla orchestru barvu a šťávu. Janáčkova filharmonie byla v plné, „large“ sestavě, a možná právě proto jsem měl místy pocit, že nehraje naplno, že se sem tam leckterý hráč v té mase ztratí, a právě Vavřínkova taktovka neustále „oživovala“ zvuk orchestru. Ale možná ještě pouze dozníval onen mohutně silný dojem z předchozího koncertu, v němž se opravdu mimořádně blýskla domácí Filharmonie (a není v tom ani špetka nějakého laciného patriotismu). Více »

Jan Hocek

HUDEBNÍ FORUM ZBARVENÉ JAZZEM A KRVÍ

Každý následující koncert festivalu HUDEBNÍ FORUM Hradec Králové si říkám, že to je vrchol, že už nemůžu být více překvapen, ale pokaždé jsem něčím znovu a s ještě větší intenzitou zasažen. A bylo tomu i 7.11. při třetím festivalovém koncertu. O to více mne těší fakt, že se interpretace skladeb zhostil na výtečnou právě domácí orchestr, tedy FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ, pod taktovkou dirigenta Petra Vronského. Co „na výtečnou“ - výkon královéhradeckého symfonického tělesa považuji za zcela mimořádný! Více »

Jan Hocek, publicista

DRUHÝ KONCERT V HRADCI KRÁLOVÉ V DUCHU SPEKTRÁLNÍ HUDBY

Druhý koncert mezinárodního festivalu zahraniční soudobé hudby HUDEBNÍ FORUM v Hradci Králové přinesl dne 4.11. 2013 svěží vítr v podobě tzv. spektrální hudby, jež se v naší domovině provozuje jen opravdu výjimečně! Abych pravdu řekl, v sále Filharmonie HK se strhl spíše uragán, neboť tato hudba rozdělila posluchače na dva nesmiřitelné tábory. Přičemž ta „znechucená“ část byla v převaze. Po koncertě jsem mluvil s některými z nich a slyšel argumenty, které jsem čekal: nesrozumitelnost, myšlenková i výrazová prázdnota, disharmonie, přílišná délka. Více »

Jan Hocek

VYDAŘENÝ ZAHAJOVACÍ KONCERT HUDEBNÍHO FÓRA HRADEC KRÁLOVÉ 2013

Hned zahajovací koncert 9. ročníku mezinárodního festivalu soudobé světové hudby HUDEBNÍ FÓRUM v Hradci Králové dostál plně smyslu festivalového sloganu „festival na dosah, festival s přesahem“. V Sále Filharmonie Hradec Králové dne 31.10. vystoupil Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK, aby pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera uvedl tři velmi náročné kompozice z pera skladatelů, u nás uváděných sporadicky. A to opravdu jedinečným způsobem provedených! Více »

Jan Hocek