english2023    24. 10. 26. 10. 3. 11.

Strážci majáku v Hradci

Pravidelný podzimní festival Hudební fórum Hradec Králové se rozvíjí nenápadně, ale navzdory slabé reakci velkých médií urazil takový kus cesty, že jeho současný stav se nedá nazvat jinak než vynikajícím. To prosím není novinářská snaha agitovat: kdo ví, jak vypadají dobré západoevropské festivaly poskládané ze současné skladatelské tvorby, musí uznat, že akce pořádaná Filharmonií Hradec Králové se dostala na jejich úroveň. Argumenty mám pro to tři.

Za prvé: Hudební fórum si dokázalo najít originální tvář, čímž se stalo atraktivním i pro zahraniční publikum. Program totiž nemá poskládaný ze všehochuti, a už vůbec nepřistoupilo na taktiku "pro jistotu mixujeme hodnotná díla a populární kousky" (v tomto ohledu je nezapomenutelný Mahlerův festival v Jihlavě, který uváděl Lucii Bílou a Prodanou nevěstu). Dramaturg Vítězslav Mikeš promítl do festivalového zaměření svou znalost postsovětské scény, zvlášť duchovně orientovaných autorů. Nejpopulárnějším z nich je nepochybně "spirituální minimalista" Arvo Pärt: vloni zněl v hradecké katedrále jeho liturgický cyklus během tradičních "hodinek", tedy i ve tři ráno.

Za druhé: festival sebevědomě vybírá autory "první ligy" a dobře ví, které dosud neuvedené skladby v Čechách má smysl zdolat. Dodnes obdivuji, že se před pár lety rozhodl pro multimediální dílo Steva Reicha Tři příběhy (mj. o nukleárních testech na souostroví Bikini a klonování ovce Dolly), kde je orchestr nucen hrát synchronně s rytmizovaným filmem. Letos dominují festivalu - živě přítomní - vrcholní skladatelé z Pobaltí. Lotyšského Peteris Vaskse, reflektivním ponorem lehce příbuzného Pärtovi, znají posluchači nahrávek Kronos Quartetu a Gidona Kremera, na provedení jeho Violoncellového koncertu se v Hradci bude podílet Jiří Bárta. Nejmladší ze slavných hostů, Erkki-Sven Tüür, začínal v artrockové kapele, dnes už je vážený autor, jehož orchestrální zvuk odráží fakt, že je mu důvěrně známá baltská krajina ostrůvků a strážců majáků.

A do třetice: velká část skladeb na fóru patří k relativně "snazšímu" spektru dnešní tvorby, které může snadno lapit posluchače zážitkem ze zvuku, melodiemi, ba i vášnivostí. Ta rozhodně nebyla cizí svatému heretikovi Alfredu Schnittkemu, jehož Symfonii č. 1 dirigoval Marko Ivanović v úterý. Ale Hudební fórum běží až do středy: kdo to umí rozeznat, ví, že celý jeho program je výjimečný.

Pavel Klusák, Lidové noviny, 1. listopadu 2012