english2023    24. 10. 26. 10. 3. 11.

Program Hudebního fóra 2021

čtvrtek 4/11/2021, 20.00 h
sál Filharmonie Hradec Králové

F1 – Carolin Widmann hraje Jörga Widmanna
Zahajovací koncert festivalu Hudební fórum Hradec Králové 2021

Dieter Ammann (*1962)

Klavírní koncert – „Gran Toccata“ (2016–19)

Oheň hudby jako maják v moři klimatických změn
Dieter Ammann, jazzfunkový muzikant spatra vystupující s hvězdami popmusic i perfekcionistický skladatel festivalů nové hudby, nelétá na provedení svých skladeb, aby nezanechal uhlíkovou stopu. Při ekologičtější cestě nočním vlakem Ammannovi někdo ukradl zavazadlo s přípravnými skicami k novému Klavírnímu koncertu – Velké toccatě. Skladatel frustraci překonal, nové dílo dopsal a věnoval ho lidem s bdělou myslí, kteří v zájmu trvale udržitelného rozvoje méně konzumují.

Jörg Widmann (*1973)

Houslový koncert č. 2 (2018)

Houslový koncert jako rovnoprávný rozhovor ženy a muže
„To je divné, kdybys nebyl můj bratr, chtěla bych si u Tebe objednat houslový koncert,“ řekla před časem houslová virtuoska Carolin Widmann svému bratru Jörgovi. „Kdybys nebyla moje sestra, chtěl bych pro Tebe jeden napsat,“ odpověděl klarinetový virtuos a skladatel. Tyto věty stály na počátku vzniku nového německého houslového koncertu v tradici Mendelssohna a Brahmse, vlídné hudební rozmluvy bratra a sestry o kořenech umění a lidství, o vztahu muže a ženy prostém sexuální žádosti, ve kterém starší a silnější pečuje o mladšího a slabšího.

Carolin Widmann housle
Daniel Wiesner klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Kaspar Zehnder dirigent

detaily koncertu »

čtvrtek 11/11/2021, 20.00 h
sál Filharmonie Hradec Králové

F2 – Děvčátko se sirkami

David Lang (*1957)

the little match girl passion [Pašije děvčátka se sirkami], verze pro komorní sbor a 4 sólové hlasy (2008)

Uslyšet hlas nedoprovázených dětí a vrátit se k lidskosti
Pašije děvčátka se sirkami, Pulitzerovou cenou vyznamenaný žalozpěv nad smrtí dítěte na ulici, napsal David Lang na text pohádky Andersena a výňatků z Matoušových pašijí J. S. Bacha. Účinek rozjímavých barokních vložek skladatel přirovnal ke zpomalenému promítání Zapruderova filmu zachycujícího atentát na J. F. Kennedyho. Zatímco naslouchání jednomu a tomu samému vede v běžném životě ke zlhostejnění, Langovy minimalistické hudební sekvence mají moc svědomí probouzet.

Sarah Kirkland Snider (*1973)

Unremembered [V nepaměti], cyklus písní pro 3 hlasy, komorní orchestr a elektroniku (2017), (výběr)

Stockholmský syndrom tématem písní na pomezí klasiku a popu
Milujete to, čeho se bojíte? Přestaňte hledat normalitu v tom, čemu je třeba čelit! Najděte v minulosti, co Vám brání, abyste se dnes cítili dobře. Hudební, literární a vizuální cesta skladatelky Sarah Kirkland Snider zapomenutou krajinou dětských zranění k sebepřijetí. Ženský protest i mateřská domluva varující před hledáním krásy v utrpení.

Martinů Voices
Orchestr Berg
Lukáš Vasilek dirigent a sbormistr

Choreografie: Adam Halaš
Interpretace: Eliška Vavříková a Anna Šefrnová

Světelný design: Jaromír Vlček

detaily koncertu »

úterý 16/11/2021, 20.00 h
sál Filharmonie Hradec Králové

F3 – Colin Currie

Andy Akiho (*1979)

Koncert pro bicí nástroje (2019)

Colin Currie na Hudebním fóru Hradec Králové
Máloco strhuje obecenstvo tak, jako koncerty pro bicí nástroje. Platí to i pro čerstvý příspěvek k tomuto žánru, který napsal americký skladatel vyškolený trinidadskou karnevalovou hudbou Andy Akiho pro fenomenálního skotského virtuosa Colina Currieho. A co je na rytmu tak strhujícího? Napětí mezi volností pohybu a pravidelností řádu! Rytmus – návrat podobného v podobných lhůtách – je nejtěsněji spojen s tělesností a přitom přímo vede do nejvíce duchovních oblastí. Ztělesňuje touhu člověka po spojení s druhými i přírodou, po řádu, ve kterém se cítí svobodně.

Steve Reich (*1936)

Hudba pro ansámbl a orchestr (2018)

Reichova jednoduchá vakcína proti složitosti modernismu
Modernismus nenechal ze staré dobré rytmické pravidelnosti kámen na kameni. Zdvihnul i kotvu, které poutala melodie a akordy k pevnému dnu tónin. Reich se souputníky vrátil hudebnímu dění novým způsobem starý řád. Obnovil tím i přerušené spojení mezi klasickou a populární hudbou. Ponořte se s Reichem do jiné vrstvy existování, do moře rytmu, který smiřuje trvání s plynutím.

Andrew Norman (*1979)

Sustain [Udržet] (2018)

Udržet Zemi, která drží nás
Andrew Norman napsal skladbu „Udržet“ pro zahajovací koncert sté sezóny Losangeleských filharmoniků. Skladatelovu vizi posluchače v sále Walta Disneyho za dalších sto let – v roce 2118 – ovládá starost, že neděláme dost pro udržení planety, která drží nás. Skladba staví člověka před realitu, která jej zve, aby tvořil pro věčnost. Vede k poznání, že svoboda není absence omezení, ale možnost i schopnost vtiskovat času osobní ráz. Dílo získalo Grammy 2020 v kategorii nejlepší orchestrální výkon, bylo nominováno v kategorii nejlepší soudobá klasická skladba a na Pulitzerovu cenu 2019.

Colin Currie bicí nástroje
Filharmonie Hradec Králové
Andreas Sebastian Weiser dirigent

detaily koncertu »

Osvětlovací a vizuální technologie: Petr Zima